Saskaroties ar maksāšanas grūtībām, ļoti svarīgi zināt kādas metodes kreditors var izmantot pret Jums un kā uz tām reaģēt. Vārdi "parādu piedziņa" bieži vien liek domāt par tiesu darbiem. Tomēr kreditora rīcībā ir arī ārpustiesas parādu piedziņas līdzekļi. Šajā nodaļā apskatīsim gan ārpustiesas parādu piedziņu, gan parādu piedziņu ar tiesas palīdzību. Tepat atradīsiet arī pamatinformāciju par maksātnespēju.
01.
Ārpustiesas parādu piedziņa
Ārpustiesas parādu piedziņu veic vai nu pats kreditors vai nu t.s. ārpustiesas parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs, kuru tautā sauc vienkārši par “parādu piedzinēju”. Gan kreditora, gan parādu piedzinēja iespējas ir teju identiskas, tādēļ turpmāk runāsim tikai par parādu piedzinēju.
Svarīgi saprast, ka parādu piedzinējs nav tiesu izpildītājs. Šī atziņa ir ļoti būtiska, jo ļauj labāk saprast ko parādu piedzinējs var un nevar paveikt.
Tiesu izpildītājs ir tiesu sistēmai piederīga persona, kura, pildot savus amata pienākumus ir pielīdzināma valsts amatpersonai. Galvenais tiesu izpildītāju uzdevums ir veikt tiesu un citu institūciju nolēmumu izpildi t.sk. kustamās un nekustamās mantas, kā arī naudas līdzekļu bankas kontos apķīlāšanu un to izlietošanu parāda segšanai.
Savukārt, parādu piedzinējs ir privātpersona, kas atgūst parādu kreditora vārdā vai uzdevumā. Tādējādi, parādu piedzinējs pats pa sevi nav tiesīgs veikt mantas vai naudas līdzekļu apķīlāšanu. Lai to panāktu viņam vajadzēs vērsties tiesā, tāpat, kā jebkurai privātpersonai. Tādēļ daudzu patērētāju bažas, ka parādu piedzinējs bez tiesas nolēmuma varēs bloķēt naudas līdzekļus viņu bankas kontā vai atņemt mantu nav pamatotas.
Latvijā parādu piedzinēju jeb parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju darbība ir reglamentēta ar likumu un uzņēmējam, kas vēlas darboties šajā jomā ir jāsaņem licence no Patērētāju tiesību aizsardzības centra. Tas nozīmē, ka ja parādu piedzinējs neievēro likuma prasības, tad viņa licence var tikt apturēta vai anulēta. Licences zaudēšana liedz uzņēmējam nodarboties ar parādu atgūšanas darbībām (parādu piedziņu).
Tātad, ja uzskatāt, ka parādu piedzinējs rīkojies nelikumīgi, droši rakstiet sūdzību Patērētāju tiesību aizsardzības centram.
Licencēto parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju saraksts
Vairāk par parāda piedzinēja darbību
Informācija par summām, kuri samaksu var pieprasīt parādu piedzinējs
02.
Tiesvedība
Tiesvedības izmantošana parasti nav pirmā kreditora vai parādu piedzinēja izvēle, ņemot vērā tiesvedības izmaksas, sarežģītību un ilgstošu raksturu. Tādēļ, ja patiesi cenšaties atrast risinājumu un vienoties ar kreditoru, no tiesvedības iespējams sekmīgi izvairīties.
Tomēr Jums ir vērts zināt, kādus tiesvedības veidus pret Jums var izmantot, gadījumā, ja kreditors nolēma risināt strīdu ar tiesas palīdzību.
Zemāk ir atspoguļota vispārīgas Latvijas tiesu sistēmas funkcionēšanas shēma.
Parastajā situācijā kreditors uzsāks prasības tiesvedību civillietā, iesniedzot to rajona (pilsētas) tiesai. Turpmāk lietas virzība būs atkarīga no no prasības tiesvedības veida:
Galvenās atšķirības starp parasto prasības tiesvedību un vienkāršotā procedūrā ir norādītas tabulā zemāk:
Kritērijs | Parastā prasības tiesvedība | Vienkāršotā procedūra |
Kādos gadījumos iespējama | Visos gadījumos, kad likums ļauj celt prasību tiesā. | Tikai: – prasībās par naudas piedziņu, ja galvenā parāda summa nepārsniedz 2500 eiro;- prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu, ja maksājumu kopsumma prasības iesniegšanas dienā nepārsniedz 2500 eiro. Maksājumu kopsumma attiecināma uz katrubērnu atsevišķi. |
Mutvārdu vai rakstveida | Parasti mutvārdu. | Parasti rakstveida procesā, ja tiesnesis pēc savas iniciatīvas vai pēc prasītāja vai atbildētāja pamatota lūguma nenolemj rīkot tiesas sēdi. |
Pārsūdzēšana | Divas reizes:
|
Vienu reizi – pirmās instances tiesas spriedumu pārsūdz apelācijas kārtībā apgabaltiesā. Apgabaltiesas spriedums nav pārsūdzams. |
Likums paredz ne tikai vairākās instancēs izskatāmās procedūras ar sarežģītu juridisku argumentu un pierādījumu vērtēšanu, bet arī veselu virkni vienkāršu, ātru un salīdzinoši lētu procedūru, kuras var tikt izmantotas arī pret Jums. Procedūra ar kuru kreditors visticamāk sāks parāda piedziņu ar tiesas palīdzību būs saistību izpildīšana brīdinājuma kārtībā.
Saistību izpildīšana brīdinājuma kārtībā – ir tiesas procedūra, kuru parasti izmanto, kad starp pusēm nepastāv strīds par to, ka parāds eksistē, jo šajā gadījumā tiesā neizskata lietu pēc būtības, bet tikai nosūta atbildētājam brīdinājumu ar priekšlikumu 14 dienu laikā no brīdinājuma izsniegšanas dienas samaksāt pieteikumā norādīto summu, paziņojot par to tiesai, vai iesniegt tiesā iebildumus.
Ja parādnieks atzīst parādu vai nenosūta tiesai atbildi vispār, tad tiesa septiņu dienu laikā no iebildumu termiņa izbeigšanās dienas pieņem lēmumu par saistības piespiedu izpildi un tiesāšanas izdevumu piedziņu. Šis lēmums stājas spēkā nekavējoties un tam izpildu dokumenta spēks. Parādnieks to var apstrīdēt tikai ceļot pret kreditoru prasību triju mēnešu laikā no lēmuma noraksta nosūtīšanas dienas.
Uzmanību! Tiesas brīdinājuma ignorēšana vai 14 dienu termiņa atbildes sniegšanai neievērošana uzskatāma par rupju kļūdu, jo rezultātā jau burtiski pēc pāris mēnešiem parādnieks var saskarties ar naudas līdzekļu bankas kontā bloķēšanu, kustamas mantas apķīlāšanu, ieturējumiem no darba algas un citām nepatīkamām sekām.Savukārt, ja parādnieks noteiktajā termiņā iesniedz tiesai iebildumus pret parādu, neatzīstot to pilnībā, tad tiesvedība lietā tiks izbeigta, bet kreditors joprojām varēs celt prasību citas procedūras ietvaros.Gadījumā, ka parādnieks atzīst parādu tikai daļēji, tad tiesa rīkojas atkarībā no pieteicēja lēmuma:
Tiesvedības izbeigšanas gadījumā, samaksāta valsts nodeva tiks ieskaitīta, ceļot prasību citas procedūras ietvaros.
Svarīgi! Abām pusēm ir pienākums sniegt tiesai patiesas ziņas. Par to puses tiek informētas tiesas nosūtītajos dokumentos un tām ir jāapliecina tas, iesniedzot tiesā pieteikumu vai iebildumus. Par nepatiesu ziņu sniegšanu tiesai lietas dalībnieku var saukt pie Krimināllikumā paredzētas atbildības!
03.
Maksātnespēja
Viens no risinājumiem parādu slogā iekļuvušajiem patērētājiem ir maksātnespēja. Tomēr svarīgi atcerēties, ka maksātnespēja noteikti nav risinājums, kuru var izmantot jebkurš. Maksātnespējas procesam ir vairāki būtiski priekšnoteikumi, kuru neievērošana var nenest gaidīto rezultātu.
Lai pārbaudītu vai Jums ir reālas iespējas izmantot fiziskās personas maksātnespējas procesu, izmantojiet Tieslietu ministrijas izstrādāto rīku:
Ceļvedis fiziskās personas maksātnespējas procesam
Uzmanību! Maksātnespējas kontroles dienests brīdina, ka valsts iestāžu redzeslokā ir nonākusi informācija par tādiem juridisko pakalpojumu sniedzējiem, kas maldina finansiālās grūtībās nonākušas fiziskās personas par iespēju atbrīvoties no parādsaistībām. Proti, parādniekiem tiek piedāvāts maksāt fiksētu summu par sniegto pakalpojumu (iespējams pat ilgākā laika periodā), nesegt aktuālos kreditoru prasījumus (parādsaistības) un rezultātā šie pakalpojumu sniedzēji sola nodrošināt iespēju parādniekam sekmīgi noslēgt fiziskās personas maksātnespējas procesu un dzēst saistības.
Jāatceras, ka neviens juridisko pakalpojumu sniedzējs nevar garantēt sekmīgu (ar saistību dzēšanu) maksātnespējas procesa pabeigšanu!
Vairāk informācijas par fiziskās personas maksātnespējas procesu lasiet Maksātnespējas kontroles dienesta mājaslapā:
Fiziskās personas maksātnespējas process
Maksātnespējas process jānošķir no cita procesa – to fizisko personu, kas atbilst trūcīgā un maznodrošinātā statusam, atbrīvošanas no parādsaistībām.
Informācija par fizisko personu atbrīvošanu no parādsaistībām
Lūdzam ņemt vērā, ka abu procedūru izmantošanai jāievēro daudzi noteikumi, tādēļ aicinām iepazīties ar augstāk minēto informāciju.
Abu procesu salīdzināšana tabula ir ievietota zemāk:
Kritērijs | Maksātnespēja | Atbrīvošana no parādsaistībām |
Kam procedūra paredzēta? | Visām fiziskām personām, izņemot individuālos komersantus. | Fizikām personām, kurām parādsaistības radušās no patērētāja kreditēšanas līgumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē. |
Mērķis | Pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumusno parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.Ja fiziskā persona ir izpildījusi savu saistību dzēšanas plānu, atlikušās nesegtās parādsaistības pilnā apmērā tiekdzēstas, un kreditori zaudē prasījuma tiesības pret fizisko personu. | Veicināt fiziskās personas, kuraiir vai ir bijis trūcīgā vai maznodrošinātā mājsaimniecībāesošās personas statuss, maksātspējas atjaunošanu un finanšu pratības stiprināšanu, nosakot principus un procedūrasfiziskās personas atbrīvošanai no parādsaistībām, kuras radušās no patērētāja kreditēšanas līguma Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē un kurām iestājies izpildes pienākums, un tādējādi veicināt personas līdzdalību ekonomiskajā vidē. |
Cik bieži var izmantot? | Ne biežāk, kā reizi 10 gados. | Tikai vienu reizi. |