Maksāšanas grūtību
pazīmes

Dažādos dzīves posmos jūs var piemeklēt grūtības apmaksāt un segt visus dzīves izdevumus – rēķinus, nepieciešamos ikdienas tēriņus, kā arī uzņemtās kredītsaistības. Nekrīties izmisumā! Šīs problēmas var atrisināt, galvenais – neignorējiet tās vai neizliecieties, ka tonav, esat aktīvs, informējiet tos, kam esat parādā un kopīgi meklējiet risinājumus. Nākamajās sadaļās atradīsiet informāciju, kā rīkoties, ja ir radušās maksāšanas grūtības.Cilvēki, kuriem ir parādi, bieži vien cenšas nedomāt par pieaugošo problēmu, cerot, ka tā vienkārši izzudīs. Ja ļaujat parādiem veidoties, tie var ļoti ātri kļūt nekontrolējami. Aplūkojiet šo sarakstu un noskaidrojiet, cik daudz agrīno brīdinājuma pazīmju attiecas arī uz jums:

Man ir stress
 • Es nevaru gulēt naudas problēmu dēļ
 • Es katru dienu domāju par naudu
 • Man ir bail atvērt rēķinus
 • Man ir jāizvēlas starp pārtiku un komunālajiem maksājumiem
Man ir naudas problēmas
 • Es nevaru samaksāt rēķinus
 • Nepietiek naudas no algas līdz algai
 • Es joprojām maksāju Ziemassvētku vai kādus citus pagātnes izdevumus
 • Man nav ne uzkrājumu, ne arī fonda nebaltai dienai
Man ir kredītu problēmas
 • Es izmantoju kredītu, lai norēķinātos par ikdienas tēriņiem
 • Pakalpojumu sniedzēji man zvana un draud pārtraukt pakalpojumu sniegšanu
 • Man ir kavēta hipotekārā kredīta atmaksa un parādsaistības
 • Es aizņemos no viena drauga vai paziņas, lai atdotu parādu citam
 • Manas maksājumu kartes ir izsmeltas

Ja esat šādā situācijā, un jums ir šādas bažas, ir dažas lietas, ko jūs varat darīt un risināt problēmas jau tagad! Svarīgākais – neaizņematies, lai samaksātu citus parādus! Kad esat apzinājies, ka jums ir parādi, jūs varat daudz ko darīt, lai šo problēmu atrisinātu. Dadzos gadījumos jūs varēsiet panākt vienošanos ar kreditoru, sarunu ceļā. Iespējams, viņi būs gatavi dot jums ilgāku laiku, vai arī piekritīs mainīt parādu atmaksas grafiku. Citos gadījumos, iespējams, ums būs jāapsver oficiālāki parādu atmaksas risinājumi. Visvienkāršākais veids kā sākt, ir sekot šiem 5 soļu parādu risināšanas ceļam, kurā ir izskaidrotas jūsu iespējas un nākamie soļi.

1. solis

Apkopojiet visu informāciju par jūsu parādiem un citām saistībām

Izveidojiet pilnu sarakstu uz papīra vai elektroniski

2. solis

Vispirms nokārtojiet prioritāros maksājumus

Piemēram, lai nezaudētu mājokli - tie ir hipotekārā kredīta, mājokļa īres un komunālie maksājumi. Vairāk par prioritāriem maksājumiem skaties sadaļā “Ikdienas rēķini”

3. solis

Ienākumu palielināšana un izdevumu samazināšana

Iespējams, ir veidi, kā palielināt savus finanšu resursus – piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļu pārmaksa.

Lasīt vairāk

Svarīgi arī pārskatīt izdevumus visās pozīcijās un atrast, kur ietaupīt. Tomēr ņemiet vērā, ka obligātiveicamo maksājumu (nekustamā īpašuma nodokļa, zemes nomas u.c. līdzīgu maksājumu) neveikšana nebūs risinājums. Ilgtermiņā tam var būt ļoti nelabvēlīgas sekas.

4. solis

Izsveriet piemērotākos risinājumus savai parādu problēmai

Vai tā būtu mutiska, rakstiska vienošanās ar kreditoriem, vai iespējams, citi veidi ar juridiskiem risinājumiem. Uzrakstiet plānu, kā soli pa solim varētu tikt galā ar parādiem, ņemot vērā padomus nākamajās sadaļās

5. solis

Solis – īstenojiet plānu!

Lai tiktu galā ar parādiem ir svarīgi aktīvi un izlēmīgi rīkoties! Ja ir darbības, kuras pats/pati paveiktnevarat vai tas ir pārāk apgrūtinoši – nekautrējaties palūgt palīdzību citiem cilvēkiem, piemēram, radiniekiem vai draugiem. Vajadzības gadījumā varat saņemt palīdzību arī citur un atrast informāciju citos resursos.