Šī informācija būs noderīga, ja saprotat, ka netiekat galā ar ikmēneša kredītmaksājumiem, turklāt jums ir vairāki kredīti.
Ja jums ir daudz dažādu parādu un jums ir grūtības tikt galā ar to atmaksu, tas var kļūt par lielu problēmu. Jūs varat justies bezpalīdzīgs un saspringts vai dusmīgs un neapmierināts. Var rasties kārdinājums ignorēt problēmu un cerēt, ka tā izzudīs, taču tas ir sliktākais, ko varat darīt. Ja parādu situācija kļūst nekontrolējama, tas var izmaksāt dārgāk un negatīvi ietekmēt Jūsu nākotni uz vairākiem gadiem. Lai tiktu galā ar parādsaistībām, vissvarīgākais ir sākt risināt problēmas!
Par to, kā atpazīt parādu problēmas, lūdzam skatīt apakšnodaļu Maksāšanas grūtību pazīmes.
Uzņemoties kredītsaistības, parasti plānojat aizdevumus atmaksāt laikā. Taču dažkārt notiek dažādas ārkārtas situācijas, kuras iepriekš ne vienmēr ir iespējams paredzēt. Finansiālo situāciju var ietekmēt dažādi negaidīti notikumi, piemēram, ekonomiskā krīze, cenu pieaugums, ģimenes pieaugums, darba zaudējums, negadījumi vai kas cits. Situāciju var sarežģīt obligātie ikmēneša kredīta maksājumi.
Pats pirmais, kas jādara, ja zini, ka nespēsi laikā samaksāt kredīta maksājumu - par radušos situācijunekavējoties informē kredīta devēju. Aizdevējs sapratīs, ka esi atbildīgs, un abas puses var vienotiespar piemērotāko problēmas risinājumu. Pilnīgi noteikti nevajag ņemt vēl kādu citu kredītu, lai samaksātu esošo aizdevumu! Tādā veidā viena kreditora vietā, būs jātiek galā ar vairākiem! Izņēmuma gadījums var būt, ja Jums ir iespēja veikt izdevīgu pārkreditēšanu – pilnībā aizvietot esošu kredītu ar citu lētāku kredītu.
Nonākot finansiālās grūtībās, nevajag krist izmisumā. Svarīgākais ir saprast, ka jebkuru situāciju ir iespējams atrisināt.
Galvenie risinājumi, ja ir grūtības veikt kredīta maksājumus ir norādīti zemāk.
01.
Budžeta plānošana
Rūpīgi izvērtējot prioritātes un savu ienākumu un izdevumu plūsmu (sk. arī iepriekšējas apakšnodaļas). Proti, ja kredītu ir vairāki – sarakstiet uz lapas visus kredītus un summas, kas vēl jāatmaksā. Izvērtējiet prioritātes – kura parāda atmaksa ir vissvarīgākā un sāciet rīkoties! Ja pēc dzīvošanai nepieciešamo pamatizdevumu un prioritāru parādu samaksas (sk. apakšnodaļu “Ikdienas rēķini” paliek vairāki sekundāri parādi, tad Jūs varat izmantot dažādas metodes, kā veikt to apmaksu:
02.
Pārrunas ar kreditoriem
Sākotnēji rakstveidā jāvēršas pie kredītu devēja un jāmēģina rast risinājums izlīguma veidā (kredītu devējam 15 darbdienu laikā jāsniedz atbilde). Ar kreditoriem var vienoties, piemēram, par šādiem risinājumiem:
Tomēr minēto metožu izmantošana var būtiski palielināt Jūsu izdevumu apjomu, tāpēc sadarbībā ar kredīta devējiem jāmeklē abām pusēm piemērots risinājums, nepieļaujot turpmākus maksājumu kavējumus!
Ja neizdodas rast risinājumu, aizņēmējs, pievienojot pierādījumus par strīda esamību ar kredīta devēju, var vērsties ar iesniegumu Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, pievienojot iesniegumam vēstuļu, līgumu un citu dokumentu kopijas. Iesniegumu var iesniegt elektroniski (parakstītu ar elektronisko parakstu), nosūtot uz e-pastu: pasts@ptac.gov.lv, pa pastu vai klātienē Rīgā, Brīvības ielā 55, LV-1010.
03.
Pārkreditēšana
Viena kredīta aizvietošana ar citu izdevīgāku kredītu. Ļoti svarīgi, lai jaunais kredīts ir izdevīgāks par iepriekšējo ne tikai aizņēmuma procentu likmes ziņā, bet arī ņemot vērā pārējas jaunā kredīta izmaksas. Esošā un jaunā kredīta izmaksu salīdzināšanai izmantojiet gada procentu likmi (GPL), kura būs norādīta Jūsu esošajā līgumā, kā arī jaunā kredīta pamatinformācijas lapā. Specifisks pārkreditēšanas veids ir parādu apvienošana jeb vairāku kredītu apvienošana vienā aizdevumā. Šādā gadījumā paliek tikai viens ikmēneša maksājums, jo ir viens lielāks kredīts. Parādu apvienošanai piemīt ļoti būtiski trūkumi (sk. apakšnodaļu “Parādu apvienošana”)
04.
Maksātnespēja vai atbrīvošana no parādsaistībām
Ja problēmas ir ieilgušas, tad var apsvērt divas īpašas tiesību aktos paredzētas procedūras t.i. atbrīvošanu no parādsaistībām (ja parādu kopsumma nepārsniedz 5000 EUR) vai fiziskās personas maksātnespējas procesu (ja parādu kopsumma pārsniedz 5000 EUR). Abos gadījumos pastāv daudzi un ne vienmēr viegli izpildāmipriekšnoteikumi procedūras izmantošanai!
Vairāk par par maksātnespēju un atbrīvošanu no parādsaistībām lasiet apakšnodaļā “Parādu piedziņa un maksātnespēja”.