Uzkrājumu veidošana

Dažkārt var būt grūti tikt galā ar rēķiniem un ikdienas tēriņiem, nemaz nerunājot par naudas taupīšanu. Taču uzkrājumu veidošana nozīmē vairāk nekā tikai naudas atvēlēšanu ilgtermiņa mērķiem. Tas nozīmē arī uzkrāt:

  • Neregulāriem tēriņiem, piemēram, mājokļa remontam;
  • Ārkārtas izdevumiem, piemēram, medicīniskiem izdevumiem;
  • "Nebaltai dienai " vai ārkārtas situācijām, piemēram, ja zaudējat darbu.

Uzkrājumu veidošana palīdzēs jums arī tad, ja vēlāk būs nepieciešams aizdevums, jo jums būs jau izveidojies krāšanas ieradums, kā arī noguldījumi, ko varēsiet uzrādīt bankai.

Iemācoties izvērtēt savus izdevumus un sastādot budžeta plānu, iekļaujot tajā arī regulārus uzkrājumus (neatkarīgi no tā, cik mazi tie ir), jūs varēsiet iegūt zināmu finansiālo drošību.

Šeit mēs piedāvājam padomus un informāciju, kas palīdzēs jums izveidot taupīšanas ieradumus, lai sasniegtu savus uzkrājumu veidošanas mērķus. 

Kāpēc veidot uzkrājumus

Uzkrāšanas ieradums veidot uzkrājumus var palīdzēt jums sasniegt savus finanšu mērķus un būt gataviem dzīves pārsteigumiem.  Galvenie iemesli regulārai uzkrājumu veidošanai ir šādi:

Rēķini

Jūs jau zināt, ka tie būs elektrība, gāze, apkure un nekustamā īpašuma nodoklis. Saraksts var šķist bezgalīgs. Šie regulārie rēķini nāk katru mēnesi, katru ceturksni vai katru gadu - un mums jābūt gataviem tos apmaksāt.

Krīzes

Salūzt auto, veļas  pārstāj darboties mazgājamās mašīnas, applūst māja, darba zaudējums. Ar šiem notikumiem ir pietiekami grūti tikt galā, vēl nāk klāt arī rūpes par naudu.

Lielie dzīves notikum

Ziemassvētki, dzimšanas dienas, kāzas, svētki, arī bēres ir lieli izdevumi, un ir grūti tos apmaksāt, ja vien mēs neplānojam uz priekšu un katru nedēļu vai mēnesi nedaudz neuzkrājam. 

Mierīgāks prāts

Ja jums būs "drošības spilvens", uz kuru var paļauties grūtā brīdī, jūs būsiet mierīgāks. Apziņa, ka rezervē ir atlikta zināma naudas summa, kas paredzēta gaidītiem un negaidītiem gadījumiem, dos jums lielāku kontroles sajūtu pār savu naudu.

Lai būtu pamanāms rezultātus

Regulārs uzkrājumu veidošanas paradums ir ieradums taupīt. Tas, ka jums ir krājkonts bankā, krājaizdevu sabiedrībā, vai kādā citā finanšu institūcijā, liecina arī par jūsu krāšanas ieradumu, un tas var noderēt, ja jums kādreiz būs nepieciešams aizņemties naudu.

Top padomi uzkrājumu veidošanā

Ieviesiet uzkrāšanas
ieradumu

Vislabākais laiks, kad atlikt naudu, ir uzreiz pēc algas saņemšanas, tāpēc iestatiet pastāvīgo rīkojumu tā, lai tas tiktu izdots algas dienā vai uzreiz pēc tās.

Automātisks maksājums uz krājkontu

Visvieglākais uzkrāšanas veids ir  automātiskais maksājums no pamatkonta uz krājkontu. Tādējādi automātiski katru mēnesi papildināsiet savus ietaupījumus, bet nebūs kārdinājuma pārskaitījumu atlikt vai sākt tērēt ietaupījumus.

Samaziniet tēriņus

Ja pamainīsiet kaut vienu regulāru tēriņu pozīciju, noteikti ietaupīsiet. Pat nelielas, bet regulāras izmaiņas izdevumos veidos lielus ietaupījumus ilgtermiņā.
Piemēram: Samaziniet  maltītes ārpus mājas (sabiedriskās ēdināšanas vietās), līdzņemamā ēdiena, kafijas un alkohola iegādi  iegādi  – tas ietaupīs naudu un sniegs arī veselības ieguvumus. Pagatavojiet pusdienas mājās vai ņemiet līdzi uz darbu. Ietaupot pat 5 EUR dienā pusdienām, gadā tas sanāks ap 1200 EUR.

Izpētiet un izvēlieties labāko piedāvājumu

Izpētiet dažādu banku un finanšu institūciju piedāvātos uzkrājumu kontu nosacījumus. Kredītiestāžu piedāvātās noguldījumu procentu likmes pieejamas Latvijas Bankas mājaslapā

Kredītiestāžu noguldījumu procentu likmes

Pārskatiet savus finanšu mērķus

Regulāri pārskatiet savus finanšu mērķus. Situācijas izmaiņas ģimenē, personiskajā dzīvē, kā arī darbā var ietekmēt jūsu budžeta plānošanu un uzkrājumu veidošanu, kā arī laika posmu, lai sasniegtu savus finanšu mērķus.