Plānojiet nākotnes
izdevumus

Daudzu dzīves mērķu sasniegšanai ir nepieciešama plānošana, un jo agrāk sāksiet to darīt, jo labāk.

Ziemassvētki, kāzas, atvaļinājums  ir lieli izdevumi. Ir grūti tos apmaksāt, ja vien mēs neplānojam uz priekšu un katru nedēļu vai mēnesi nedaudz neuzkrājam.

Ziemassvētku izdevumi

Ja potenciālās Ziemassvētku izmaksas jums uzdzen šausmas, veltiet brīdi, lai plānotu izdevumus. Ir viegli ļauties svētku sajūtām, bet, ja nevēlaties, lai jūs piemeklētu skumjas janvārī, tad veltiet laiku, lai saplānotu savus izdevumus un Ziemassvētku budžetu.   
Atcerieties, ka, ja jūs mājsaimniecībā esat persona, kas  seko līdzi naudas plūsmai, arī jūs esat pelnījis Ziemassvētkus - lai tie būtu bez stresa un raizēm par parādiem.

Lai šajos Ziemassvētkos pārņemtu kontroli pār finansēm, izpildiet turpmāk minētos soļus.

  1. 01.

    Ziemassvētku iepirkumu saraksts

    Sastādiet sarakstu, ko nepieciešams iegādāties Ziemassvētkos. Sadaliet nepieciešamās: dāvanas, pārtika, apģērbs un sabiedriskās aktivitātēs.

    Izveidojiet saraksta prioritātes. Ja jūsu rīcībā ir ierobežota naudas summa, ko jūs varētu svītrot no saraksta? Sarakstu papildiniet, numurējot preces to svarīguma secībā.

    Saskaitiet sava saraksta izmaksas.  Vai kopējā summa ir ļoti liela? Ja tā, vēlreiz aplūkojiet katru atsevišķo preci, lai noskaidrotu, kā varētu samazināt izmaksas (skatiet tālāk sadaļu “Iepērcies gudri”).

    Padoms: varbūt ierosiniet ģimenei un draugiem “slepeno Ziemassvētku vecīti” vai izmantojiet savus hobijus un intereses, lai izgatavotu pašdarinātus rotājumus, dāvanas un konditorejas izstrādājumus.

  2. 02.

    Izveidojiet Ziemassvētku budžeta plānu

    Kad esat izveidojis sarakstu ar visu, ko plānojat iegādāties, tad nosakiet budžetu saprātīgai summai, ko varat atļauties iztērēt.

    Iekļaujiet tikai tos ienākumus, par kuriem esat pilnīgi pārliecināts, ka tos saņemsiet pirms Ziemassvētku brīvdienām, neierēķinot cerības uz prēmiju vai virsstundu samaksu. Centieties atlicināt naudu arī uz janvāri, lai Jaunajā gadā pietiktu naudas regulāro rēķinu apmaksai.

  3. 03.

    Uzsāciet uzkrāt

    Aprēķiniet, cik nedēļas ir atlikušas līdz Ziemassvētkiem. Sadaliet kopējās Ziemassvētku izdevumu izmaksas ar nedēļu skaitu. Tā ir summa, kas jums jātaupa vai jāatliek ik nedēļu.  Skatieties vairāk sadaļā “Uzkrājumu veidošana”. Ja gada laikā jums jau ir izdevies uzkrāt naudu, lai segtu Ziemassvētku izdevumus, tad  tas ir ļoti labi.  Pārbaudiet, vai ar to pietiks, lai segtu plānotās izmaksas, vai arī turpmākajās nedēļās jums ir nepieciešams ietaupīt vēl nedaudz vairāk.  Ja jums nav izdevies uzkrāt naudu vai ja ar to, ko esat uzkrājis, nepietiek, tad tomēr būs jāsamazina nauda, ko plānojat tērēt, līdz jūsu uzkrājumi spēs to segt, taču nevajadzētu šādam nolūkam naudu aizņemties.

Iepērcieties gudri un samaziniet izmaksas

Apskatiet savā izdevumu sarakstā iekļautās preces un izpētiet iespējas. Lai iepirktos gudrāk, paturiet prātā šādus padomus:

  • Ievērojiet savu sarakstu un neļaujiet sevi vilināt ar citu preču izpārdošanām vai īpašiem piedāvājumiem.
  • Melnā piektdiena (novembra pēdējā piektdiena) un kiberpirmdiena (pirmā pirmdiena pēc Melnās piektdienas) ir populāras dienas, kad notiek izpārdošanas veikalos vai tiešsaistē, taču daudzos veikalos izpārdošanas bieži turpinās arī decembrī.
  • Pārbaudiet tiešsaistē nopirkto preču piegādes termiņus un atgriešanas vai apmaiņas noteikumus. 
  • Saglabājiet visas čekus un rēķinus kopā. Savā pastkastītē varat izveidot mapi, kurā glabāt visas e-pastā saņemtās kvītis.
  • Ja iespējams, maksājiet skaidrā naudā un izvairieties no pirkumiem ar kredītkarti vai nomaksu. Ilgtermiņā kredīta procenti jums izmaksās dārgāk.
  • Iepazīstieties ar līguma noteikumiem visiem pirkumiem, ko iegādājaties veikalā vai interneta veikalā.
  • Ziemassvētku pārtikas iegādei. Atcerieties, ka Ziemassvētkos pārtikas veikali ir atvērti vai slēgti uz vienu vai divām dienām, tāpēc nav nepieciešams pārspīlēt ar iepirkšanos. Katru nedēļu iegādājieties nelielu daudzumu ilgi uzglabājošu produktu, ja tiem ir ļoti izdevīga cena, un  tie ir jūsu iepirkšanās sarakstā Ziemassvētku našķiem.

Jaunā mācību gada sākums

Bērnu atgriešanās skolā nozīmē arī iepriekš plānot, lai segtu izmaksas, kas saistītas ar gatavošanos jaunajam mācību gadam. Ja iespējams, centieties plānot savlaicīgi un sadalīt izmaksas dažādos vasaras mēnešos.

Sekojiet turpmāk izklāstītajiem soļiem, lai jau tagad varētu plānot skolas gaitu sākšanas izmaksas. 

Sastādiet iepirkumu sarakstu

Sastādiet sarakstu, kas jāiegādājas, lai bērns vai bērni varētu uzsākt skolas gaitas jaunā mācību gadā. Parasti skolas jau savlaicīgi publicē vai izdala nākamajam mācību gadam nepieciešamo rakstāmlietu un citu materiālu sarakstu. Daudzās skolās noteiktās klasēs ir obligātas skolas formas, kas var būt dārgas, tādēļ ierēķiniet arī to izmaksas.   Padomājiet par izmaksām katram bērnam, piemēram:

  • Kancelejas preces atbilstoši skolas izsniegtajam sarakstam.
  • Skolas soma, ergonomiskas skolas somas mēdz būt dārgas, tādēļ jāparedz līdzekļi.
  • Apģērbs, formas tērpi (tostarp apavi, jakas, treniņtērpi vai cits fiziskās sagatavotības inventārs).
  • Papildu izmaksas (ekskursijas, vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju nodarbības, brīvprātīgie maksājumi).

Sarakstu sakārtojiet prioritārā secībā. Ja jūsu rīcībā ir ierobežota naudas summa, kuru varat iztērēt, izkārtojiet sarakstu, numurējot preces to svarīguma secībā. Padomājiet, vai ir kādas izmaksas, kuras jūs varētu samazināt vai saņemt finansiālu atbalstu.

Ieteikumi ietaupīšanai
  • Kopā ar skolēnu pārskatiet un izrevidējiet iepriekšējā mācību gada kancelejas preces un skolas piederumus, atlasot tos, kuri ir vēl derīgi un būs lietojami arī nākamajā gadā. Piemēram, gan pildspalvas, zīmuļi, gan grāmatu un burtnīcu apvākojumi.
  • Raugieties pēc iespējām iegādāties lietotas drēbes un apavus. Bērni ātri aug, tādēļ bieži vien nenonēsā ne drēbes, ne apavus, kuri pēc tam tiek piedāvāti dažādās otrreizējā tirgus platformās. Izmantojiet šo iespēju iegādāties labas kvalitātes preces par labu cenu! Ņemiet vērā un esiet uzmanīgi – neskatoties uz to, ka lielākā daļa pārdevēju tajās ir godīgi, tajos var darboties arī krāpnieki, kas pieņem priekšapmaksu par preci, bet to neatsūta. Tādēļ izpētiet atsauksmes par pārdevēju, aizdomu gadījumā neveiciet pirkumus.
  • Skolas piederumu un apģērbu lietošana pēc iespējas ilgi ne tikai ietaupīs jūsu naudu, bet arī palīdzēs novērst atkritumu veidošanos un būs dabai draudzīga.